Eötövös - Tomatábor 2010
2010.09.17. 12:29
Remekül érezték magukat az Eötvös Loránd Általános Iskola diákjai a művészeti alkotó Tomatáborban, mely immár több mint másfél évtizedes hagyományra tekint vissza. Az idén emlékpadot avattak, melynek támláján olvasható azoknak a táborban résztvevő nevelők neve, akik a tizenhat év alatt vezették a tábort.
1995-ös tanévben az iskola három nevelője felvetette – mivel sok jó kézügyességű tanulót ismertek –, hogy szervezzenek képzőművészeti alkotótábort. Az elképzelést még azon a nyáron a Börzsönyben, Kemencén meg is valósították: harminc fővel elindult az első tábor. A következő évektől a tábor létszáma már hetven főre emelkedett.
A táborhelyek kiválasztásakor alapvető szempont volt, hogy hazánk gyönyörű tájait ismerjék meg a gyerekek, természet iránti érzékenységük fejlődjön, formálódjon a környezetvédelmi szemléletük.
A foglalkozások szakmai részét az iskolában dolgozó nevelőkkel kezdték, és azóta is velük dolgoznak. A tábor eredményességét bizonyítja, hogy a megismert kézműves technikákkal a táboron kívül is szívesen foglalkoznak a gyerekek otthon és az iskolában egyaránt; a megszerzett tudást pedig továbbadják társaiknak.
A tábor szervezője Hoósné Tomasovszky Mária, az iskola tanára, művészeti vezetője pedig kerületünk neves festőművésze, Garamvölgyi Béla. A tábor állandó fotósa Hoós Jenő, a XVIII. kerület elismert fotóművésze.
Az itt készült fotókat, videofelvételeket már ötödik éve naponta megtekinthetik a szülők és az érdeklődők az interneten, ezáltal szinte percre pontosan nyomon tudják követni a tábori életet.
Az alkalmazott kézműves technikák sokfélesége jellemzi a mindennapi alkotómunkát; kezdetekben korongozás, festés a természetben, csuhébábok készítése, origami, linómetszés gipszöntés és-festés. Később pedig tűzzománc, gyöngyfűzés és -szövés, bőrtechnikák, indiánfonás, hímzés, szalvétatechnika, szitanyomás (filmnyomás).
A kézműves foglalkozás mellett napirend az egészséges életmódra is nagy figyelmet szentelnek a szervezők.
A tábor adottságai lehetővé tették a mindennapos sportolást (kőrmérkőzések: futball, kosárlabda, strandröplabda, kézilabda, asztalitenisz).
- Egész napos hajókirándulást szerveztek a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, ahol megismerkednek a gubacstinta készítésével, a malmok működésével, és maketteket készítettek a jellegzetes Tisza-menti parasztházról.
Az eseti programok is közösségépítő és fejlesztő jellegűek voltak (achtivity, scrabble, beugró és egyén csapatjátékok). Az idei nyáron a tábor egyik jelentős eseménye a park- és padavatás volt.
-Mivel évek óta Verőce-Csattogó-völgyben szervezünk táborozást a tizenöt éves jubileumra egy platánfát ültettünk, az idén pedig emlékpadot avattunk, melynek támlájára kifaragva olvasható azoknak a táborban résztvevő nevelők neve, akik a tizenhat év alatt vezették a tábort - mondta Hoósné Tomasovszky Mária.
A tábort a táborozók elnevezték „Tomatábornak”, a verőcei nagy tábor vezetője, Greff József létrehozott egy Tomaparkot. Az avatásra meghívták a régi táborvezetőket, kerület vezetőit és kerület művészeit.
Az ünnepséget a gyerekek munkáiból rendezett kiállítással zárult, melyről elismeréssel nyilatkoztak a meghívott vendégek. A tábor tábortűzzel fejeződött be, ahol a táborlakók előadásaiban élményeiket örökítették meg. Az eseményeket az internetes naplón, www.tomatabor.hu oldalon lehet megtekinteni.
Forrás: Városkép online
|