ADY ISKOLA: Nyolcvan évesek
2010.06.21. 23:35
Az Ady Utcai Általános Iskola 2010. május 7-én ünnepelte fennállásának 80. évfordulóját. Ebből az alkalomból a jelenlegi és a volt diákok műsorral kedveskedek a meghívott vendégeknek.
A 80. évforduló alkalmából többféle pályázatot hirdetett meg az iskola a gyerekeknek. Ezek között szerepelt rajz, embléma- és oklevél tervezése, próza és vers, valamint induló megírása. A születésnapi ünnepségen került sor a sikeres pályamunkák bemutatására.
A jeles eseményen rész vett dr. Mester László polgármester, Mogyorósiné dr. Pécsi Ildikó az oktatási, közművelődési, sport és ifjúsági bizottság elnöke, intézményvezetők, valamint régi tanárok, tanítványok.
Az ünnepi programban kicsik és nagyok, sőt a pedagógusok is szerepeltek, s remek műsorral lepték meg a közönséget.
Az Ady iskola énekkara előadta a KFT együttes Afrika című dalát, Fábián Erik (3.a) tanuló mondta el a saját versét. Fellépett a mazsorett csoport, és komolyzenei blokk is szerepelt a programban. Háló Sára (7. osztályos tanuló) négykezest játszott zongorán Miholics Tímea tanárnővel, Majdán Noémi (5. osztályos) fuvolázott, Kürti Viktória (8. osztályos) adott elő egy zongoraművet. Ezt követően lépett fel a 2. a osztály egy country produkcióval, az iskola Táncmix szakkörösei az Ének az esőben című koreográfiával. Őket követte volt diák tánccsapata, majd 8. osztály keringője zárta, és a gála záró műsorszáma a gyerekek, pedagógusok közös dala volt;a Neoton Familia együttestől az Egy kis nyugalmat kívánok én címmel, amit a közönség is velük együtt énekelt.
A jubileumon dr. Mester László megköszönte az intézmény pedagógusainak munkáját, ebből az alkalomból a polgármester virágcsokrot nyújtott át Macsó Lenkének, az iskola igazgatójának, aki beszélt az iskola életében eltelt 80 esztendőről, mely szervesen kapcsolódik a település életéhez.
Pestszentimre - Ady Endre Általános Iskola
Budapest központjától tizenhárom kilométerre található Pestszentimre, mint a XVIII. kerület része.
Egy 1446-ban kiadott tulajdoni oklevélben Péteri-puszta elnevezésként említ a területet. 1877-ben 160 lakója van Péteri-pusztának, 1910-ben már 1939 fő. A település lakosainak minden ügyes-bajos dolgukkal Soroksár községet kellett felkeresni.
1930-ban Soroksárpéteri elnyeri önálló nagyközségi címét, majd 1931. június 18-ánPestszentimre az új neve.
A lakosság számának gyors növekedése miatt szükségessé vált az állandó iskola létesítése.
1907-ben épült fel a mai Podhorszki utcában álló iskola ( ma Logos Iskola), 1909-ben pedig a Wekerle utcai ( mai Szélső utcai; Táncsics Általános és Német Nemzetiségi Iskola) iskola. A tanulók száma egyre nőtt.
Egy 1928-as újságcikk írja:" ...Iskolás gyermekek száma 760, mely állandóan növekszik...3-3 turnusban kell tanítanunk...egy tanteremben 70 gyermeket kell összezsúfolni. "
Ekkor született döntés egy emeletes, hat tantermes iskola felépítésére a Jenő utcában. ( ma Ady utca)
Az iskola Krónikája szerint az épület átadására 1929-ben került sor. Egy később feltárt ügyirat szerint az iskola 1931- készült el.1943-ig a három imrei iskola egy igazgatás alatt működött. A közös iskolák igazgatója Turcsányi István volt. 1943-ban kezdte meg az iskola önálló életét. Neve: Jenő Utcai Állami Népiskola.
1946-ban egy átszervezés után a felsőbb tanügyi hatóság létrehozott egy leány- és egy fiúiskolát. A leányiskola a Kisfaludy utcában működött, míg a fiúiskola az Ady lett.
Neve: Ady Utcai Állami Általános Fiúiskola
Ebben az évben az országban elsők között alakult meg az Ady Iskolában a Gyermekbarátok Szövetsége, Aradi Ottó vezetésével.
1948. március 15-én avatták fel az iskola előcsarnokában az 1848-as emléktáblát. Ez ma is megtalálható a régi főbejáratnál.
Az iskola bővítésének története
- 1951-ben kezdődött az iskola bővítése. Két új tantermet építettek a Címer utca felé.( A mai 3-as, 4-es termek )
- 1952-ben alakították ki a tanárit és az igazgatói irodát.
- 1962-ben készült el a politechnika terem ( a régi udvari épület ).
- 1967-68-ban ismét építkezés volt. Ekkor épült meg az ebédlő, a konyha és az ebédlő mellettitanterem.
- Az 1970-es évek közepén az udvar rendezése, parkosítása is megtörtént.
- 1993-ban teljes fűtés korszerűsítésre, tatarozásra került sor. Ekkor az ebédlő feletti tető beépítésével három tanteremmel, könyvtárral, orvosi szobával, vizes blokkal bővült az épület. Tornaterem azonban nem épült. Erre 2003-ig kellett várni.
A XVIII. kerületi önkormányzat saját erőből felépítette a rég várt tornatermet, ezzel együtt három tantermet, öltözőket, mosdókat, orvosi szobát. Az udvari épület egy folyosóval a főépület része lett. Az új főbejáraton belépve senki sem ismerne rá az egykori hat tantermes iskolára, melyet régi és új szárnyával együtt nagyon szerettek a diákok és pedagógusok. Az iskola megtartó erejét bizonyítja, hogy diákjaik jelentős részének szülei, nagyszülei is ide jártak. A Pusztai Ferencné által készített családfa szemléletes bizonyítéka ennek.
Fotók>>
|