BRASSÓ III. Néptánc Gála
2010.06.21. 23:46

A Brassó Utcai Általános Iskola néptánccsoportja 2010. május 21-én gálaműsort tartott a Rózsa Művelődési Házban. Zsúfolásig megtelt a színházterem, a pedagógusokon, diáktársakon kívül szülők, nagyszülők, rokonok, barátok is ott ültek a nézők soraiban, hogy tapssal bíztassák a fellépőket, akik rendkívül színvonalas műsorral ajándékozták meg a közönséget.
A Bagi dallamokra bevonultak a táncosok, ezt követően a Silladri csoport ráhangolásként Bagi emlékeket táncolt, majd Túri András, kerületünk kiváló népzenész oktatója műsorvezetőként üdvözölte a nézőközönséget, ezt követően Tasnádi András, a Brassó Utcai Általános Iskola igazgatója mondott köszöntőt. „Immár harmadik alkalom, hogy a tanévet hagyományosan gálaműsorral zárjuk. Egy lehetőség, hogy a gyerekek színpadra kerülhessenek, illetve hogy a szülők láthassák gyermekeiket, munkánkat”-mondta az igazgató.
Tizenkét éve működik a néptánccsoport a Brassó Iskolában Simmonné Házman Terézia, a tánckar vezetője és koreográfusa vezetésével, a korcsoportoknak és tudásszintnek megfelelően. (Simmonné Házman Terézia Balett Intézet néptánc tagozat elvégzése után a Budapest Néptáncegyüttes, majd az Állami Népi Együttes aktív táncosa volt, s a Táncművészeti Főiskola néptánc pedagógusszakán végzett. Szerk.)
A gyerekek elsajátítják a magyar néptánc hagyományokat, átörökítik, ápolják a népszokásokat, és az adott népi kultúrán keresztül kulturált közösséggé válnak. Az összetett mozgásokon keresztül a gyermek összehangolt agyi tevékenysége fejlődik, ami kihat a figyelemkoncentrációjára, kreativitására, és a tehetségek kibontakoztatása is lehetőség nyílik.
– A diákok megismerhetik a különböző magyar tájegységek táncait, népi játékait, népszokásait; mint például sárközi, mezőföldi, dél-dunántúli, kalocsai, szatmári, délalföldi, széki, marosszéki, moldvai táncokat, illetve gergelyjáró, lucázó, betlehemező népszokásokat– mondta a táncpedagógus.
– A legkisebb gyerekeket a népi játékokon keresztül vezetjük át a néptánc világába. Ez manapság a gyerek egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen.
A koncentráló képesség fokozottabb fejlesztéséhez nélkülözhetetlen a magyar néptáncban az eszköz használata. Az üveges, botos táncot a gyermekek nagyon szeretik. Gyakorlás közben döbbennek rá, hogy amit már el tudtak táncolni, azt eszközzel sokkal nehezebb ugyan olyan szépen megcsinálni.
Brassó Néptánc III. Gála műsor során a gyerekek bemutatták teljes repertoárjukat, melyhez a Gönczöl Zenekar húzta a talpalávalót. Az utolsó időszakban a jelmeztáruk is bővült a tanult koreográfiáknak megfelelően többek között Székelyföldi, Rábaközi, Mezőségi rendruhákkal. Így még élethűbbek és látványosabbak voltak a bemutatott műsorszámok.
A műsor külön érdekessége volt, hogy már a „kirepült” legelső tanítványok is tartottak bemutatót, példát mutatva a kicsiknek az elérhető célokról. A volt tanítványok közül Horváth Rita, Simon Lilla, Laczkó Zsombor és Kovách András kétpáros kalotaszegi táncokat adtak elő. Simon Lilla, a korábbi években megrendezett tököli Szólótánc versenyen különdíjat, Laczkó Zsombor pedig Aranypaszomány-díjat kapott, és a fiúknak mát betanított táncot is.
A műsor repertoárjában szerepelt többek között a Dél-dunántúli játékok és táncok – Brassó-Aprók, „Ez a miénk ez, ez, ez…” – Derenka csoport, Somogyi eszközös táncok – Borica csoport, Dél-Alföldi táncok – Silladri csoport, Kalotaszegi táncok – véndiákok, Felcsiki játékok és táncok – Silladri csoport, Rábaközi táncok – Derenka csoport, Marosszéki táncok – Silladri csoport, Moldvai táncok – Borica csoport, Mezőségi táncok - Silladri csoport előadásában…
Fotók>>
|