BRASSÓ II. Néptánc Gála
2010.06.21. 23:49
A Brassó Utcai Általános Iskola néptánccsoportja 2009. május 15-én gálaműsort adott a Rózsa Művelődési Házban. Zsúfolásig megtelt a színházterem, annyian jöttek el, hogy megnézzék a gyerekek fellépését.
A pedagógusokon, diáktársakon kívül szülők, nagyszülők, rokonok, barátok is ott ültek a nézők soraiban, hogy tapssal bíztassák a fellépőket, akik rendkívül színvonalas műsorral ajándékozták meg a közönséget.
Szaniszló Sándor alpolgármester köszöntötte a tánckar vezetőjét és koreográfusát, Simonné Házman Teréziát, valamint a táncosokat. Ezt követően Tasnádi András, a Brassó utcai Általános Iskola igazgatójának rövid ünnepi beszéde következett.
Az estet kalocsai tánc keretezte. A Derenka csoport (alsó tagozatosok) nyitották meg a műsort, s a legnagyobbak, a Silladri csoport ugyan ennek a táncanyagnak egy érettebb fokán zárták az estet.
A II. Néptánc Gála műsort a sok – sok néptánc mellett a brassós néptáncos gyermekek furulyán előadott Kalocsai népdalcsokra, és néhány színpadra vitt népszokás színesítette. A műsort a Kóborzengő zenekar kísérte.
Több mint íz éve tanítja a tánchoz kedvet érző Brassósokat Simonné Házman Terézia, aki a Balett Intézet néptánc tagozat elvégzése után a Budapest Néptáncegyüttes, majd az Állami Népi Együttes aktív táncosa volt, s elvégezte a Táncművészeti Főiskola néptánc pedagógusszakát.
Simonné HázmanTerézia vallja, hogy a tánctanítás célja a magyar néptánc hagyományok, népszokások ápolása, átörökítése, illetve az adott népi kultúrán keresztül az ifjúság kulturált közösséggé nevelése, valamint az összetett mozgásokon keresztül az összehangolt agyi tevékenység fejlesztése, mely kihat a gyermek figyelemkoncentrációjára, kreativitására, a tehetségek kibontakoztatása.
– A diákok megismerhetik a különböző magyar tájegységek táncait, népi játékait, népszokásait; mint például sárközi, mezőföldi, dél-dunántúli, kalocsai, szatmári, délalföldi, széki, marosszéki, moldvai táncokat, illetve gergelyjáró, lucázó, betlehemező népszokásokat– mondta a táncpedagógus.
– A legkisebb gyerekeket a népi játékokon keresztül vezetjük át a néptánc világába. Ez manapság a gyerek egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen. Ilyen játék és táncösszeállítást láthattak a Brassó-Aprók „Kicsi vagyok én”, illetve a Derenka csoport „Mezőföldi gyerekek” című produkcióban.
A koncentráló képesség fokozottabb fejlesztéséhez nélkülözhetetlen a magyar néptáncban az eszköz használata. Az üveges, botos táncot a gyermekek nagyon szeretik. Gyakorlás közben döbbennek rá, hogy amit már el tudtak táncolni, azt eszközzel sokkal nehezebb ugyan olyan szépen megcsinálni.
Nyaranta két táborban kaphatnak a gyermekek ízelítőt e szép fejlesztő jellegű hagyományunkból. A napi több óra intenzív tánctanulás mellett jut idő kirándulásra, és különböző népi kismesterségek megtanulására is, mint például a kosárfonás, gyékényezés, csuhéjozás, nemezelés, sípkészítés, agyagozás, gyöngyfűzés… Az esti közös táncházak, tábortüzek, közös népdaléneklések mind e mellet még mindig emlékezetes élmények maradnak.
Városkép online
|