2008 - Időutazás a reneszánszkorba
Mátyás és kora címmel 2008. június 10-én nagyszabású reneszánsz gálát rendezett a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény a Kondor Béla Közösségi Házban. A többórás rendezvény részeként játékokra, vetélkedőkre, kiállítás megnyitóra és díjkiosztóra került sor.
A rendezvény kezdetén a színházteremben a versenyeken szereplő iskolák rövid műsorát tekinthette meg a közönség. A gálaműsoron fellépett a Bókay Árpád, a Német Nemzetiségi, a Csontváry és a Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskola csoportja. A diákok énekkel, tánccal, zenével és egy kis színdarabbal mutatták be a reneszánsz kort és Mátyás király életét.
A műsor után az emeleten Garamvölgyi Béla festőművész, a reneszánsz pályázatot bíráló zsűri egyik tagja nyitotta meg a kódexekből, makettekből, történelmi esszékből és számítógépes grafikákból álló kiállítást. Nehéz volt a zsűri dolga, mert kiváló munkák születtek annak ellenére, hogy a pályázat igen kemény feltételeket támasztott a jelentkezők felé. Garamvölgyi elmondta, hogy a borítóterv, kódexlapok és kivitelezés, összhatás alapján három kategóriára bontva értékelték a beküldött műveket. A festő hozzátette, hogy manapság az ember néha elfeledkezik arról, hogy nem kell mindent készen megvenni, hanem saját kezűleg is el lehet készíteni – ennek megmutatására is jól szolgált a pályázat. A megnyitót követően a diákok érdeklődve nézték meg a többi iskola tanulói által készített kódexeket, maketteket. (A kiállítók az Ady, Táncsics, Bókay, Brassó, Darus, Gulner, Kandó, Kapocs, Kassa, Eötvös, Kastélydombi, Kondor, Pestszentlőrinci Német Nemzetiségi, Pitagorasz, Szt. Lőrinc, Szenci Molnár Albert, SOFI iskolák tanulói voltak.)
A résztvevők ezután az udvarra mentek, ahol a lányok kézműves foglalkozásokon reneszánsz ékszereket készítettek, a fiúk pedig erőpróbán vettek részt: Kinizsi Pál mintájára egy hosszú farudat kellett egyenes kézzel minél hosszabb ideig megtartaniuk.
Fél ötkor ismét megtelt a színházterem, mert ekkor kezdődött a Sonore Énekkar rövid műsora. Mohai Tibor karvezető-tanár és a kórustagok három reneszánsz madrigált adtak elő. Végre elérkezett a nagy pillanat: a PIHGY munkatársai kihirdették a pályázatok és vetélkedők eredményeit. A díjkiosztón oklevelet és jutalmat vehettek át a gálán fellépő iskolák csapatai, a Kinizsi Pál választás négy győztese, a kódexpályázat, makettkészítő- és történelmi esszéíró pályázat helyezettjei.
Utóbbinál néhány témakör összevonásával a bírók négy kategóriába osztva értékelték a pályaműveket:
-
Mátyás, a reneszánsz ember és reneszánsz művészet;
-
reneszánsz divat;
-
a Fekete sereg; valamint
-
a reneszánsz építészet témakörök szerint.
A reneszánsz év részeként korábban került sor a Számítógépes barangolás nevű informatika versenyre. Ennek győztesei, illetve a többfordulós Helytörténeti vetélkedő legjobban szereplő résztvevői is ajándékokat vehettek át a szervezőktől.
A különböző ajándékok közül – rajzfelszerelések, könyvek – az egyik legnépszerűbb a Zila kávéházi körbevezetés és vendéglátás volt: ősszel az osztály minden tagja egy fagyit vagy süteményt választhat magának a neves cukrászdában.
|