Üzenet a jövőbe, időkapszulával 2010-ben
2010.09.17. 22:57
Üzenet a jövőbe, a jövőnek címmel a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjtemény alsó tagozatos szaktanácsadói a Föld napjához közeledve idén is megszervezték az alsó tagozatos konferenciát. Az eseménynek április 14-én a Kastélydombi Általános Iskola adott otthont.
Az idei összejövetelt nemcsak a környezeti nevelésről, az ÖKO iskolák programjainak, rendezvényeinek közzétételéről tervezték a szakmai tapasztalatcserét, hanem a kerület 100. évfordulójának tiszteletére „időkapszula” elhelyezésével is szerették volna emlékezetessé tenni a napot.
Véghely Tamásné, a Kastélydombi iskola igazgatója bemutatta az intézmény környezeti neveléssel kapcsolatos munkáját, és megköszönte, hogy sokan eljöttek a rendezvényre.
A rendezvényt megelőzően Patakfalvi Attiláné szaktanácsadó és Lázárné Szabó Szilvia területgondozó felhívást juttattak el az iskolákhoz, melyben kérték a nevelőket, hogy fontosabb dokumentumokat, fotókat, apró tárgyakat, gyermekmunkákat összegyűjtve, kapszulába helyezve, hozzák magukkal a rendezvényre, hogy azt 20 évre elhelyezhessék.
A felhíváshoz csatlakoztak az ódák is. Az eseményre a Kastélydombi Általános Iskolában került sor. 2010. április 14-én, melyet Mogyorósiné dr. Pécsi Ildikó, az oktatási, közművelődési, sport és ifjúsági bizottság (OKSIB) elnöke nyitott meg. Méltatta a nap fontosságát, valamint megköszönte a szervezőknek, az intézményeknek, a környezettudatos életmód, a környezeti nevelés területén tett erőfeszítéseiket.
Az iskola tanulói verssel, furulyaszólóval, rajzkiállítással, bio vendéglátással készültek a nagy napra.
Patakfalvi Attiláné elmondta: „remélem, a szakmai konferenciákkal is tenni tudunk a jövőért, hogy 20 év múlva is, hasonlóan a maihoz, élhető világban tudnak élni utódaink: Szép virágok nyílnak majd akkor is a mezőn, tavasszal utódaink is érezhetitek az akácfa mézillatú virágának illatát, hallhatják a madarak százféle énekét, a tücskök ciripelését, a színes virágokat körüldongó méhek zümmögését. Tudnak majd gyönyörködni az ősz ezerszínű színeiben, hogy lesz még tiszta ivóvíz, egészséges levegő”.
A megnyitó után a jelenlévő ÖKO iskolák ismertették az idei legsikeresebb programjaikat. Értékes szakmai anyagokkal adtak egymásnak ötleteket, hogy minél érdekesebb, változatos feladatokkal sajátíttassák el tanítványaikkal a környezettudatos életmódot, a természet szeretetét, védelmét.
Az ÖKO iskolák élenjárnak a környezetvédelemben, azért mutatták be programjaikat, hogy ez a hálózat kibővülhessen, hogy ötletet meríthessen mindenki változatos, érdekes oktatási formákból, módszerekből. A konferencia záró programját Szaniszló Sándor alpolgármester köszöntötte, méltatta a rendezvény fontosságát, majd az OKSIB elnökével közösen elhelyezték a saját emlékkapszulájukat.
Az óvodák, iskolák, a Pedagógiai Intézet dolgozói üzeneteket is írtak a jövő nemzedékéhez.
A dokumentumokat, a környezetünkkel kapcsolatos jóslatokat 20 év múlva bontják ki, ahol megtudhatják, hogy melyik „jóslat” vált valóra. Az ünnepélyes gesztus alkalmából Tömöri Gergő 2.B osztályos tanuló elszavalta saját versét:
Életünk a víz
Te vagy az élet!
Te vagy a tisztaság!
Neked köszönhetem
Apát és Anyát!
Belőled születnek
A patakok, a folyók.
És veled telnek meg
A tengerek, s óceánok.
Téged iszlak, ha
szomjazom.
Melegben, hűsíted arcom.
S hogy életben maradjon
a világ,
Ígérem, vigyázok rád!
A nagy sikert aratott vers után márványtáblával zárták le a múlt számára összegyűjtött üzeneteket.
A program végén Lázárné Szabó Szilvia elmondta: …”ahhoz, hogy mi és a következő nemzedékek üzenetei is megérkezzenek a jövőbe, nem elég a félelmeinket, jóslatainkat, feladatainkat betenni egy időkapszulába, hanem tenni is kell a Földünkért, az életünkért. Takarékoskodjunk az energiával, tudatosan vásároljunk, minimális szemetet termeljünk és gondoskodjunk annak szakszerű elhelyezéséről! Sok, apró mindennapi teendőnk van, amikre, ha odafigyelünk, még a legjelentéktelenebbnek tűnők is segíthetnek a környezetünk élhetőbbé, egészségesebbé tételében.
„A kezünkben, a gyermekeink, tanítványaink kezében a jövő.”
|