A mesét minden korosztály szereti
Tasi Katalin 2010.11.24. 11:16
Nyolcvan alsó tagozatos kisdiák szerepelt a Peremvárosi Prímák kerületi Mesemondó Versenyén a pestszentlőrinci Piros Iskolában. A kerületi iskolákból érkezett gyerekek kortárs meséket adtak elő. A mesemondókat hamarosan a magyar - később a német nyelvű - szavalók versenye követi. Márciusban a hazafias költészet előadói lépnek színpadra a Géniusz Projekt keretén belül.
- Jó volt a hangerőd és a tempód. Jól játszottál a hangoddal. Ugyan az f –jeidet nem lehetett mindig tisztán érteni, mert most nő elöl a fogad, de azért nagyon élveztük az előadásod minden pillanatát – ezekkel a szavakkal dicsérte meg Horváth Bertalant, az első osztályosok versenyének nyertesét Patakfalvi Attiláné tehetséggondozó pedagógus a zsűri nevében.
Bertalan nagyon boldog volt, bár előtte többször kellett szólítani, hogy átvegye a jutalmát, egy mesekönyvet, a csokiból készült 1 eurót és az oklevelét. Édesanyja a díjátadást követően elmondta, hogy fia már az iskola előtt megismerte nagybetűket. A Vajk-sziget Általános Iskola elsős tanulójaként ő maga szeretett volna részt venni a versenyen. A gyors felkészítést az anyuka vállalta. Kezdetben Lázár Ervin két meséje, a Kék meg a sárga és a Lyukas zokni között ingadoztak. Végül az előbbire esett a választásuk, ami meg is hozta az első helyezést és a Piros Iskola ajándékát, a kitűzőt és a csokit.
Arany, ezüst, bronzminősítés
A kerületi Mesemondó versenyt a Piros Iskola (hivatalos nevén a Pestszentlőrinci Német nemzetiségi Általános Iskola) már negyedik alkalommal szervezte meg a kerületi Pedagógiai Intézettel közösen. Forgóné Várady Ildikó az iskola alsós igazgató helyettese ismertette, hogy miként értékelte a zsűri a gyerekeket a szóbeli dicséreten kívül. A pedagógusokból álló független zsűri minden versenyzőt pontozott adott szempontok szerint.
Kinek milyen kapcsolatot sikerült kialakítania a közönséggel? Milyen volt az előadásmódja? Megfelelő-e volt-e a hangereje, a tempója, a kiejtése, az előadásmódja? Az elért pontszámokat arany, ezüst és bronz kategóriák szerint határozták meg, hogy segítsék a gyerekek önértékelését.
A Mesemondó verseny idén is sok száz gyereket mozgósított a kerületben. Csak a Piros Iskolában 46 alsó tagozatos kisdiák jelentkezett, a 208 alsós közül. Vagyis minden negyedik gyerek indult a megmérettetésen, ahonnan végül évfolyamonként egy-egy gyerek jutott tovább. A kerületi verseny győzteseinek jutalma, hogy év végén a kerület legjobb tanulóinak bemutatására szervezett Aranygála műsorán szerepelhetnek. Emellett a későbbiekben részt vehetnek a Fazekas Mihály Gimnáziumban a Tanítók Egyesülete által szervezett Országos mesemondó versenyen.
Elek Noémi, a Piros Iskola igazgatónője a Mesemondó verseny köszöntőjében a mesemondás családi összetartó erejéről, hangulatáról ejtett néhány szót. Kiemelte, hogy a mesét minden korosztály szereti, mert közben szárnyra kelhet a fantázia, a képzelet. Mese közben ugyan minden megtörténhet, mégis általában az igazság győz.
A verseny kiírása szerint ebben az évben a XX. század második felében alkotott szerzők műveiből kellett előadni a gyerekeknek, Lázár Ervin, Szabó Magda, Janikovszky Éva, Varró Dániel, Bálint Ágnes, Méhes György műveiből válogatva.
Már készülnek az újabb versenyekre
A Géniusz Projekt Peremvárosi Prímák című alprojektjében a következő eseménye a magyar nyelvű kerületi szavalóverseny lesz a felsősősök és gimnazisták számára a Vörösmarty Gimnázium szervezésében. December közepén a versmondók német nyelven előadott költeményekkel fognak vetélkedni a Piros Iskolában. Márciusban a Vörösmarty Gimnázium az összes fővárosi diák számára hirdeti meg a Hazafias költészet elnevezésű versenyét.
Bőven van mire készülni a tanév során mindazoknak az iskolásoknak, akikben humán előadói tehetség szunnyad, és szeretnének bemutatkozni a nagyobb közönség előtt is.
Szöveg és fotó: o2 Média
|