A Vörösmartyban jártak a csillagászat csillagai
Tasi Katalin 2011.05.18. 12:25
Kerületi csillagászati versenyt szervezett a pestszentlőrinci Vörösmarty Mihály Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium május 12-én. Kilenc csapat közel harminc indulója vetélkedett a rangos szakmai zsűri elismerésén túl a tucatnyi csillagászati ajándék elnyerésért
- Hány embert járt eddig a Holdon? (Összesen 12. Az elsők 1969 júliusában) Milyen használati eszközöket köszönhetünk az űrhajózásnak? (Sok egyéb mellett a műholdas helymeghatározást, a GPS-t, a mobiltelefont) Hogyan lehet a Holdon beszélgetni? (Nem lehet úgy, mint a Földön, mert nem terjed a hang, hiszen nincs légkör). Megannyi izgalmas kérdés, amelyeken azonban bizonyára nem sokat gondolkodunk a hétköznapokban. Ám a kerületi csillagászati verseny résztvevői magabiztosan sorolták az információkat és az ok-okozati összefüggéseket a kérdések hallatán.
Orha Zoltán tudományos újságíró-tanár, a vetélkedő fő szervezője - mint egy tévé vetélkedőben - mikrofonnal a kezében cikázott a csapatok között, hogy a leggyorsabb válaszadókat megszólaltassa. Az ismeretek felidézését archív filmbejátszások, csillag-térképek, és vetített fotók is segítették. A válaszokat a zsűri folyamatosan értékelte, ám a verseny közben nem árulták el, hogy kinek a válasza helyes és kié helytelen.
A zsűri tagjai jó tanárok módjára kérdésekkel, némi rávezetéssel segítették a bizonytalankodókat. Soraikban a csillagász szakma neves személyiségei foglaltak helyet. Az elnök, Ponori Thewrewk Aurél csillagászattörténész a napokban töltötte be a kilencven esztendőt. Magas kora ellenére ma is aktív. Büszkén mesélte, hogy a jövő hónapban lesz a következő könyvének a díszbemutatója Bolygóistennő címmel. Mizsér Attila a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkáraként jelent meg. Mátis András nyugalmazott planetáriumi előadó, Vízi Péter csillagászati térképkészítő, és a legfiatalabb Éder Iván asztrofotográfus osztotta meg ismereteit a gyerekkel. A verseny végén a zsűritagok a saját ajándékaikkal kedveskedtek a diákoknak. Térképekkel, szakkönyvekkel, tudományos filmekkel, folyóiratokkal gazdagodva távozhattak a versenyzők az eredményhirdetést követően.
Az általános iskolások között az első helyezést a Bókay Árpád Általános Iskola Spirálgalaxis elnevezésű csapata nyerte, Farkas Miklós, Kalocsai Botond és Kálmán Kristóf. A gimnazisták sorában a Karinthy Frigyes Gimnáziumból az Űrgolyhók csapata bizonyult a legfelkészültebbnek Kovách Péter, ikertestvére Kovách Tamás és Németh Bence részvételével. A zsűri külön díját érdemelte ki sokoldalú tájékozottsága miatt Kalocsai Botond a Bókay tanulója. Nyereményét, egy binokulárt, egy kézi távcsövet a kilencven esztendős zsűri elnök adta át szeretetteljes szavak kíséretében.
- Én 1934-ben voltam 13 éves, annyi mint most te. A családom szeretett volna lebeszélni a csillagászatról, de nem tudtak. Az érdeklődést nem lehet elterelni..- idézte fel derűsen a sok évvel ezelőtti dolgokat az idős tudós.
A másik különdíjat Papp Ritának, a Vörösmarty gimnázium tanulójának adta át, aki a gazdagon illusztrált Égabroszt vihette haza. A verseny zárásaként Orha Zoltán a gyerekeket az égbolt további vizsgálatára buzdítatta, mert aki érti a bolygók világát, az ismeri az élet keletkezésének titkait is - mondta. Vízi Péter a zsűri egyik tagja szerint jó lenne, ha a gyerekek tanulnának az iskolában csillagászatot is. Ha így lenne, akkor később kevesebb hiedelemmel, hamis állításokkal lehetne félrevezetni őket az esetleges piaci érdekek mentén.
A verseny főszervezője ehhez hozzátette, hogy Európában egyetlen ország van, ahol nem tantárgy a legősibb természettudomány, a csillagászat - ez pedig Magyarország. - Minden más tudományág ebből gyökerezik. Véleménye szerint célszerű lenne ezen változtatni
A kerületi csillagászati verseny az Európai Unió által támogatott Tehetséggondozás az iskolában című program, a Peremvárosi Prímák projekt keretén belül zajlott. Tillinger Péterné projektmenedzser véleménye szerint is tanítani kellene néhány csillagászati törvényszerűséget azért, hogy a gyerekek értsék a tapasztalati észleléseiket. Mitől van holdfogyatkozás? Mi az oka a napfogyatkozásnak? Meglátása szerint a mai gyerekek többsége nagyjából annyit tud, hogy mi a magyarázata az évszakok váltakozásának. De a többi égi jelenség okát viszont már nem ismerik. Ha csillagászatot is kellene tanulniuk, nem így lenne.
Fotó, szöveg: Tasi Katalin, o2 Média
|